Az Egyesült Arab Emírségek (UAE) fővárosa, Abu Dhabi (Abū Ẓabī) az ország középső részén terül el, az Arab-öböl partján. Dubai után ez az ország második legnagyobb városa. 

Úton Abu Dhabiban – Fotó: Barna Béla (2014)

Abu Dhabi felhőkarcolói – Fotó: Barna Béla (2025)

Egykor Kalózpartnak nevezték az Arab-(Perzsa)-öböl déli, 1318 km hosszú partvonalát, ahol a félelmetes, görbe tőrrel (kundzsa) és handzsárral felfegyverzett arab kalózok fosztogatták az itt megjelent európai kereskedelmi hajókat. Az angolok rendet csináltak, a terület pedig 1920-tól Nagy-Britannia védnöksége alá vonták. A britek azonban 1968-ban bejelentették, hogy kivonják a csapataikat a térségből.

Abu Dhabi helyzete

Abu Dhabi műholdképe – Sentinel-2, European Space Agency (2019. január 27.)

A part menti sejkek féltek, hogy vagy a szaúdi király, vagy a perzsa sah bekebelezi őket, ezért elhatározták egy államszövetség megalakítását (ebben Katar és Bahrein is benne volt eredetileg, de aztán ők önálló úton indultak el). Az Egyesült Arab Emírségek végül 1972-ben hét sejkség szövetségeként jött létre.

A szövetség legnagyobb sejkségének, Abu Dhabiak vannak a leggazdagabb olajlelőhelyei is.

Az egykor fűszerekkel, igazgyönggyel és rabszolgákkal kereskedő emírségekbe az 1962-ben megindult olajtermelés soha nem látott gazdagságot hozott. A hét emírség közül Abu Dhabi (arabul أبو ظبى) messze a legnagyobb emírség, területe 67340 km², mely az egész ország területének 86,7 %-át teszi ki! A szövetség legnagyobb sejkségének, Abu Dhabiak vannak a leggazdagabb olajlelőhelyei is.

Abu Dhabi, az Emírségek fővárosa

Abu Dhabi, az Emírségek fővárosa

A főleg sivatagos területekből álló emírséghez hat nagyobb és sok kis sziget is tartozik a part mentén, melyek egyikén épült ki maga Abu Dhabi városa. Az 1761-ben alapított város, amely még az 1960-as években is csak 20 ezer lakosú poros kisváros volt, mára egy felhőkarcolós modern metropolisszá vált.

A Zájed sejk mecset – Fotó: Barna Béla

Fő látnivalója a városnak a gigantikus Zájed sejk mecset (Sheikh Zayed Grand Mosque). Abu Dhabi látnivalói közé tartozik még a Skanzen, az Emirates Palace, a Yas szigeten található híres Forma-1-es pálya, és a Ferrari park. A vízparti Corniche Roadon épült az öttornyú komplexum az Etihad Towers is.

Igen fontos látnivaló még a Louvre Abu Dhabi és az elnöki palota, a Qasr Al Watan.

A Louvre Abu Dhabi épülete – Fotó: Barna Béla

Kiállításrészlet, Louvre Abu Dhabi – Fotó: Barna Béla

Az elnöki palota, a Qasr Al Watan – Fotó: Barna Béla

A város az elnöki palota, a Qasr Al Watan felől – Fotó: Barna Béla

Abu-Dhabinak a nemzetközi repülőtere (AUH) 1982-ben nyílt meg, éves utasforgalma 24 482 119 fő volt 2016-ban, ezzel az emírségek második legforgalmasabb repülőtere.

Kép és szöveg: Barna Béla

Több csoporttal is töltöttem már itt egy-egy napot, olykor Omán, olykor pedig Szokotra szigete, vagy éppen Kuvait felé átutazóban.

Csámborgó csoport 2023. március 1.

Csámborgó csoport 2025. február 3.

Csámborgó csoport 2025. április 14.

Ha szívesen utaznál velem, kattints ide! Ha tetszett, támogass minket!

Iratkozz fel hírlevelünkre, és értesülj elsőként a legújabb utazási cikkekről és kalandos útajánlatokról! 🌍✈️