Salzburgtól délre kiemelkedik a tájból egy fantasztikus mészkőhegy, az Untersberg, melynek gerince egyben az osztrák-német határ. A hegy osztrák oldalán az 1853 m magas Salzburger Hochthron magasodik a táj és maga Salzburg városa fölé.
Az Untersberg egy 70 km²-es hegymasszívum, mely az ausztriai Salzburg és a németországi Berchtesgaden között emelkedik. A német (bajor) oldal legmagasabb pontja az 1972 m magas Berchtesgadener Hochthron, az osztrák oldalon pedig az 1853 m magas Salzburger Hochthron magasodik a táj és maga Salzburg városa fölé.
Ezt a hegyet mindenképp érdemes egy salzburgi városnézés után felüdülésül beiktatni. A várostól délre emelkedő hegyre felvonó visz fel; ennek völgyi állomásához vagy az 55-ös busszal mehetünk a Grödig településhez tartozó St. Leonhardtig, de autóval vagy kerékpárral is megközelíthetjük: pontosan 12,6 km-re délre van a salzburgi városközponttól a hely.
Mielőtt tovább mennénk, említsük meg: itt Grödigben működik a népszerű Mozartkugelt gyártó csokiüzem is, melyet a híres osztrák zeneszerzőről, Mozartról neveztek el. És amit a salzburgi cukrász, Paul Fürst talált fel 1890-ben: nugátkrém, marcipán és csoki különlegesen finom keveréke ez a golyó, mellyel felszerelkezve immár nekivághatunk a hegynek.
Az Untersbergre 1961 óta lehet nagykabinos drótkötélpálya segítségével feljutni, mely igen látványos. A völgyállomás 456 méteren van, a felső végállomás pedig 1776 méteren található, a magasságkülönbség tehát 1320 méter.
A felvonó hegyi állomása mellett közvetlenül a Geireck 1805 méter magas csúcsa emelkedik, amely egyben bajor-osztrák határcsúcs is. Innen akár kisgyerekekkel is járható, kellemes 20-25 perces gerinctúrán jutunk el a Salzburger Hochthron 1856 m magas csúcsára, a legmagasabb ponton álló, hegyi-kereszthez.
Innen élvezhetjük a lélegzetelállítóan szép berchtesgadeni és obersalzbergi hegyeket, ellátni a bajor Watzmannig, keleti irányba Salzkammergut felé, délre nézve pedig a Hohe Tauern hegységig. És persze szépen látszik alattunk a 149 ezer lakosú, pompás barokk város, Salzburg; Mozart szülővárosa. A város híres fellegvára innen bizony hangyapiszoknak tűnik.
A hegy, az Untersberg, amelyen túrázunk egyébként az Északi-Mészkő-Alpok (Nördliche Kalkalpen) peremén helyezkedik el és zömében Ramsau-dolomitra települt dachsteini mészkő építi fel, illetve untersbergi márvány. Ez utóbbi híres építőkő egyébként, az innen származó kőből épült fel a salzburgi dóm egy része, innen hozták a bécsi Szentháromság-oszlop kövét, de Otto von Bismarck szarkofágja és a Regensburg melletti Walhalla is ebből van.
A kézzel fogható kövek után szóljunk az Untersberg legendáiról is. Nos, a hegy állítólag törpék és óriások valamint szüzek tanyája is. Az egyik ilyen törpe manó, az Untersberger Mandln vigyáz a hegy egyik leghíresebb alakjára, aki nem más, mint Nagy Károly császár, aki állítólag az Untersberg egyik barlangjában alszik. A legenda szerint csak akkor fog felébredni álmából, amikor a hollók már nem köröznek a csúcsok felett, és a szakálla háromszor körüléri majd a márványasztalt. És miután felébredt, megmérkőzik majd a walsi körtefa alatt a gonosszal, győzni fog és ezzel beköszönt majd a boldogság és a jólét kora. De van hozzá kapcsolódva egy másik legenda is, amely szerint Nagy Károly az utolsó ítélet napján éled fel újra, hogy az angyalokkal együtt harcba szálljon az Antikrisztussal.
A legenda egy másik változatában Nagy Károly helyett Barbarossza Frigyes (Frederick Barbarossa) császár alszik a hegy barlangjában, aki százévenként felébred, s ha látja még a hegy hollóit, akkor tovább alszik. Amikor aztán elhagyja a barlangot, akkor a közeli Walserfelden mezején az emberiség utolsó nagy csatája következik majd el.
A csodaszép mészkősziklákon sétálva említsük még meg a hegy más irodalmi, zenei és filmes vonatkozásait is: egy 1829-es opera is az Untersberg címet kapta, melyet Johann Nepomuk von Poißl (1783–1865) írt, és az Untersberg inspirálta a német művész, Stephan Hess több munkáját is.
Ezenkívül „A muzsika hangja” című filmet Salzburg és környékének eredeti helyszínein forgatták még 1965-ben: a film öt Oscar-díjat nyert, és máig az egyik legnépszerűbb és legsikeresebb filmként tartják számon: itt, az Untersbergen játszódik a film nyitójelenete, valamint a menekülési jelenet is. S ha már zene, meg kell említenünk, hogy egy magyar énekesnő, Zséda is járt 2012-ben az Untersberg tetején.
Kép és szöveg: Barna Béla
A túrához az Untersberg, Eisriesenwelt, Königssee. Wander-, Rad- und Schitourenkarte ajánlható, méretaránya 1:50.000 és a bécsi Freytag-&-Berndt-sorozatában jelent meg 102-es számmal. Nagyon jó könyv ehhez és más hasonló túrákhoz Heinrich Bauregger Die schönsten Wanderungen mit der Bergbahn – Bayerische Alpen und Nordtirol című könyve. A hegy lábánál fekvő St. Leonhardt 556 kilométer távolságra fekszik Budapesttől.
Ezen túraleírás először a HTM 2014 júniusi számában jelent meg nyomtatásban.