Erdély közepén, a Torockói-hegységben rengeteg, külhonban is ismert szurdok, szoros és hasadék található. Ki ne ismerné például a Tordai-hasadékot? Innen pár kilométerre azonban egy kevésbé látogatott testvére nyílik, mindössze pár száz méterre Erdély egyik legforgalmasabb főútjától. Fedezzük fel hát mi is magunknak a Tordatúr (Tureni) melletti Túri-hasadékot (Cheia Turului), akár egy újévi zúzmarás kirándulás során. 

A Túri-hasadék – Fotó: Barna Béla

Azt gondolnánk, hogy a Tordai-hasadék közvetlen szomszédságában nyíló Túri-hasadékkal nem nagyon foglalkozott senki. A nagy kirándulótömegek valóban elkerülik, de több régi szerző azt sugallja, hogy lehet, hogy még szebb is ez a szurdokvölgy híresebb társánál.

Czirbusz Géza (1853–1920) piarista szerzetes és földrajztudós A túrkoppándi hasadék címmel írt róla a Földrajzi Közleményekben 1890-ben. Pár évvel később, 1896-ban Versényi György (Szucság, 1852 – Kolozsvár, 1918) író és költő Túr és a Túri hasadék címmel írt cikket az Erdély című folyóiratba: „Legbecsesebb természeti ritkasága Túrnak a túri hasadék vagy köznyelven: a túri kő. Közvetlen a falu szélénél kezdődik. Egy ketté repedt mészhegy, ikertestvére a tordai hasadéknak. A Tordahasadék impozánsabb, nagyobb méretű; de ez változatosabb, regényesebb”.

A Túri-hasadék – Fotó: Barna Béla

A híres leíró, Orbán Balázs is szinte zengedez a helyről: „Ezen Turi hasadék vagy Turi kő név alatt ismeretes sziklaszoros oly meglepően szép, hogy még a nagyszerű tordai hasadék után sem fog csekélynek tetszeni; s habár amannak megdöbbentő nagy arányaival nem mérkőzhetik is, mégis meg fogja lepni a kutatót részleteinek szépsége, kanyarulatainak változatossága, s főleg sziklaidomzatainak festőisége; kőzeteinek sokfélesége által”.

És végül a Túri-hasadék rajongói között tarthatjuk számon az erdélyi turizmus apostolát, Czárán Gyulát (1847-1906) is, aki a Túr és a Túri hasadék címmel írt cikket 1906-ban az Erdély című folyóiratban. Czárán azonban nem csak írt a hasadékról, de ő volt az első, aki turistajelzéseket festett itt, hiszen ez volt az egyik kedvenc kirándulóhelye! A Czárán-féle jelzésekből mára sajnos nem nagyon maradt, viszont az EKE (Erdélyi Kárpát Egyesület) 1999-ben Czárán Gyula emléktáblát avatott a hasadékban.

Tél a szurdok alján – Fotó: Barna Béla

A nagy túrázó elődök felidézése után látogassunk hát el mi is a szurdokba. Jelen sorok írója 2009 január elsején, újév reggelén tett ide egy túrát: az emberek zöme még a szilvesztert aludta ki ekkor, ráadásul a téli ködös-zúzmarás hangulat csak még inkább fokozta a szurdok regényességét és vadságát.

2009. január elsején a Túri-hasadékban – Fotó: Barna Béla

A Túri hasadék (Cheia Turului) egyébként „tájbeosztásilag” a Torockói-hegység (románul Munţii Trascăului) legészakibb részéhez, a Peterd-Szind gerinc nevű kistájhoz tartozik. Ez a Peterd–Szind-vonulat a geológusok szerint egy tipikus karbonátplatform, mely a Tethys-óceán Erdélyi elágazásának területén működő vulkáni-szigetív talapzatára telepedett. A Peterd-Szind gerinc 15 km hosszú mészkővonulatát töri tehát át a Túri-hasadék, mely keletkezését tekintve ugyanolyan mint a Tordai-hasadék: ez is epigenetikus eredetű, és a mészkőplatón áttörő patak eróziós tevékenységének eredménye. A plató legmagasabb pontjai szurdoktól keletre a Kőhegy (Dl. Cheia, 579,5 m) és a Koppánd-tető (Dl. Turului, 530,3 m).

A szurdok környéke egy Topográf-térképen

A hasadékot leggyorsabban Tordatúr felől közelíthetjük meg. A falu végén sajnos egy 1952-ben, a Turdeana tordai gyár által nyitott kőbánya éktelenkedik hatalmas tájsebként. Szerencsére 1994-ben a kőbányát leállították és a hasadékot 20 hektáros területen védetté nyilvánították, mégis sajnálatos például hogy a védett terület határa állítólag mindmáig nincs kijelölve.

A hasadék alján – Fotó: Barna Béla

A hasadék vadregényes és igen nehezen járható bizonyos időszakokban, de a kőbányák felől leereszkedhetünk télen is az aljára, egészen a patakig. A hasadékot kialakító Rákos-patak (románul Pârâul racilor, egyes helyeken Túri-patak) a Feleki-gerinc alatt, a Dealul Săc oldalából ered, az Őzek-völgyében; délkeleti irányba haladva Tordatúrnál a szurdokvölgyön átfolyva, majd Koppándot elhagyva Tordán az Aranyosba (románul Arieş) ömlik, mely a Maroson át a Tiszába szállítja az itteni vizeket.

Apropó patak: a Túri-hasadék híres barlangja, a Tündérek-barlangja (más néven Negrui Pestyiérája), ahonnan hétévente járnak ki a tündérek vizet meríteni a patakból. Ezek a tündérek egyébként Csőgör Enikő: Tordatúr hiedelemvilága című könyve szerint tulajdonképpen természetvédő tündérek, ugyanis „A tündérlányok, melyek a természetet védik énekelve és táncolva végzik munkájukat”. Ugyanitt az olvasható még a tündérekről, hogy „eledelük pedig fehér kő”.

A Túri-hasadék uralkodó kőzete ugyanis a mezozoikumi, 130-140 millió éves Stramberg-típusú felső-jura mészkő

Nos, erről a fehér kőről is szólni kell azért egy mondatot legalább. A Túri-hasadék uralkodó kőzete ugyanis a mezozoikumi, 130-140 millió éves Stramberg-típusú felső-jura mészkő. A meredek falak között 29 kisebb-nagyobb barlang található, amelyek közül a leghosszabb 64 métert ér el.

Miután megjártuk, még egy érdekes adat a szurdokról: a Túri-hasadék hossza meghaladja a Tordai-hasadékét, egészen pontosan 1850 méter. Ez is azt mutatja, hogy ezt a helyet látnunk kell. Ha pedig beleolvasunk két diáklány, Ladányi Csilla és Pap Gabriella (Mihai Viteazul Főgimnázium, Aranyostorda) A Túri-hasadékban lakó tündérek nyomában című dolgozatába, melyet egy Regionális Környezetvédelmi Diákkonferencián adtak elő 2007-ben, akkor biztos hogy eltúrázunk ide. A két diák ezt írja kutatott területükről: „A Túri-hasadékot sajnos kevés külföldi turista látogatja, mivel a híres Tordai-hasadék mindenki figyelmét elvonja. Pedig szépségével nyugodtan versenyezhet ezzel, mivel sokkal vadabb és sokkal eredetibb”.

Tordatúr református temploma – Fotó: Barna Béla

A Túri-hasadék után azért egy röpke kis időt fordítsunk a falu megtekintésére is. Tordatúr (1911-ig Túr) Torda-Aranyos vármegyében volt, ma egy kb. 1000 lakosú falu Romániában, Erdélyben, Kolozs (Cluj) megyében. Három temploma közül az 1727-ben épült református templom a legszebb. Az unitárius templomot 1831-ben építették, 1906-ban toronnyal bővítették. Udvarán 2007. október 13-án avatták fel a Tordatúr határában elesett és eltemetett 52 honvéd emlékére állított kopjafás emlékoszlopot. Római katolikus temploma 1842-ben épült.

Kép és szöveg: Barna Béla 

Kolozs megye gyönyörű természeti képződménye a Túri-hasadék a Kolozsvár-Torda főútvonal (E60-as országút) mellett, Tordatúr (Tureni) és Koppánd (románul Copăceni) helységek között fekszik. Budapesttől Tordatúr közúton 481 kilométer. A kiránduláshoz a Dimap 1:45 ezres A Torockói-hegység északi része és a Tordai-hasadék című turistatérképe a legjobb. A cikk először a Turista Magazin 2011 januári számában jelent meg, Természetvédő tündérek címmel.

Turista Magazin, 2011 januári szám

Ha szívesen utaznál velem, kattints ide! Ha tetszett, támogass minket!

Iratkozz fel hírlevelünkre, és értesülj elsőként a legújabb utazási cikkekről és kalandos útajánlatokról! 🌍✈️