Afrika legkisebb nemzetközileg elismert független állama a 452 km² területű Seychelle-szigetek. Az Indiai-óceán édenkertjének is nevezett kis szigetország vázlatos földrajzáról, történelméről adok most egy lexikonbejegyzésnyi országismét.
Afrika legkisebb nemzetközileg elismert független állama a 452 km² területű Seychelle-szigetek (kisebb, mint Saint Lucia vagy Andorra, de nagyobb, mint Antigua és Barbuda vagy például Barbados). Az ország hivatalos neve angolul Republic of Seychelles, kreol nyelven Repiblik Sesel.

A Seychell zászlaja és címere
A több mint 1 millió km²-en szétszórt, az Indiai-óceán édenkertjének is nevezett kis szigetország valóban paradicsomi hangulatú: remek az éghajlata, idilli pálmafás tengerpartjai vannak. A trópusi övben, az Egyenlítőtől délre fekszenek a szigetek; az évi középhőmérséklet 27 Celsius fok, a páratartalom 80%-os, az évi csapadékmennyiség 2300 mm.

Az idilli szigetek leghíresebb tengerpartja – Fotó: Simon Dannhauer, shutterstock
A mintegy 155 sziget közül 42-nek gránit az alapkőzete; a többi korallból épül fel, alacsony fekvésű és többnyire lakatlan. A négy fő sziget, Mahé (157 km²), Praslin (38 km²), Silhouette (9 km²) és La Digue (10 km²) részben gránitból áll. Az ország legmagasabb pontja Mahé szigetén a Morne Seychellois (905 m). A gránittól nyugatra fekvő Amirante-csoportban 29 korallsziget található; tőle dél-délnyugatra 13 korallsziget a Farquhar-szigetcsoportban. Innen nyugatra 67 korallsziget van az Aldabra-szigetcsoportban, köztük az Aldabra-atoll, ami a világ legnagyobb atollja. Itt él az aldabrai óriásteknős (Aldabrachelys gigantea), az egyik legrégebben szervezett védelem alá került állatfaj.

A szigetek elheyezkedése Afrikától keletre
A Seychelle-szigetek két csoportja az UNESCO természeti világörökség része: az egyik az Aldabra-korallzátony, a másik a Vallée de Mai természetvédelmi terület Praslin szigetén, amelyet földi édenkertnek hívnak. Ez utóbbi területet pálmaerdő alkotja, ahol öt endemikus pálmafajta található, köztük a legismertebb a tengerikókusz avagy Coco-de-Mer (Lodoicea maldivica), amelynek húsz kilogrammos termése a legnagyobb és legnehezebb mag a Földön. Érdekesség, hogy a Seychelle-szigetek címerében a teknős és egy kókuszpálma is látható (trópusi madár és kardhal mellett).

Coco-de-Mer – Fotó: Benny Marty, shutterstock
A Seychelle-szigetek egészen a 18. századig lakatlan volt, persze Kelet-afrikai és arab kereskedők valószínűleg már ismerték a helyet, de állítólag a portugál felfedező, Vasco da Gama nevéhez köthető az első észlelés 1503. március 15-én Da Gama hajói egy magaslati sziget közelében haladtak el, mely valószínűleg a Silhouette-sziget volt.
1756-ban a franciák vették birtokba a területet, ők is nevezték el a szigetcsoport Jean Moreau de Séchelles (1690-1760) francia politikusról, aki egyébként XV. Lajos pénzügyminisztere volt. Utazástörténeti érdekesség, hogy lánya, Marie Hélène Moreau de Séchelles (1715-1798) férjhez ment René Hérault-hoz, Párizs rendőr altábornagyához; ebből a házasságból származott Jean-Baptiste Martin Hérault de Séchelles, Louis-Antoine de Bougainville gyerekkori barátja. Louis Antoine de Bougainville (1729-1811) pedig nem volt más, mint az első francia, aki körbehajózta a Földet. Az ő tiszteletére nevezték el Pápua Új-Guinea Bougainville-szigetét, illetve róla nevezték el a Bougainvillea növénynemzetséget.

Az ország és a főváros névadói: Jean Moreau de Séchelles és Viktória királynő
1794. május 16-án a franciák a Seychelle-szigeteket átadták az Egyesült Királyságnak. Nagy-Britannia végül átvette a teljes irányítást: a Seychelle-szigetek és Mauritius brit fennhatóság alá került, amelyet 1814-ben a párizsi békeszerződés hivatalossá tett; a szigeteket Mauritiusból kormányozták 1903-ig, utána a Seychelle Mauritiustól különálló koronagyarmattá vált. A brit uralom egyébként pontosan 162 évig tartott, 1814-től az 1976-os függetlenné válásáig.
Kubassek János Afrika története és földrajza című könyvében (Műszaki, 1998) a következőket írja még az angol időszakról: „Az angolok itt hírhedt büntetőtelepet létesítettek, ahol számos afrikai törzsfőnök, egyiptomi és arab vezető raboskodott, sokszor jobb körülmények között élve a börtönben, mint odahaza szabadlábon. Az angolok 1956-ban a ciprusi érseket, Makarioszt is ide száműzték.”

Brit bélyegek
A Seychelle-i Köztársaság 1976. június 29-én, 12 óra 5 perckor vált a Brit Nemzetközösség független köztársaságává. Az ország államformája elnöki rendszerű köztársaság, amely szerint a Seychelle Köztársaság elnöke egy személyben államfő és kormányfő. A Seychelle-szigetek mostani zászlaja 1996 óta van érvényben.

Részlet a nemzetközileg elismert független államok területi listájából (wikipédia)
Nem csak területileg, de népességét tekintve is Afrika önálló államai közül a legkisebb, lakossága mindössze 119773 fő (2023). A nagyobb szigeteken sűrűsödő lakosság afrikai, ázsiai s európai népek keveredéséből alakult ki, és francia eredetű kreol nyelven beszél, de az angol, a francia és a seselwa (seychellei kreol) is a Seychelle Köztársaság hivatalos nyelve.

A főbb szigetek térképe
A Seychelle-szigetek legnagyobb szigete, Mahé 1550 km-re található Mogadishutól (Szomália fővárosától). Mahé szigetén van az ország fővárosa, Victoria, mely 26 ezer főnyi lakosságával a Seychelle-szigetek legnagyobb városa és egyben a világ egyik legkisebb fővárosa. Nevét Viktória királynőről (1819-1901) kapta. Érdekesség még, hogy a Seychelle Köztársaság a világ legkisebb olyan állama, amely saját fizetőeszközt bocsát ki.
1971-ben, a Seychelle-szigeteki nemzetközi repülőtér megnyitásával a turizmus jelentős iparággá vált, lényegében mezőgazdaságra (ültetvényekre) és turizmusra osztva a gazdaságot.
Mezőgazdaságáról a következőket írja a Szeredi István és Juszt Róbert által írt Seychelle-szigetek című könyv: „Kivételesen nagy kizárólagos tengeri gazdasági zónája miatt Seychelles világelső a tonhalhalászatban és a tonhaltermékek előállításában: napi 110 tonnát fognak ki és dolgoznak fel. A mezőgazdaság a GDP 3-5%-át állítja elő. Főbb termékei a kókusz, fahéj, vanília, édesburgonya (batáta), tápióka, baromfi, banán és egyéb trópusi gyümölcsök”.
Az ország egyik legszebbnek tartott strandja az Anse Lazio, a Praslin-sziget északi partján található. La Digue-szigeten is sok lenyűgöző fehér homokos strand és gránitszikla szegélyezte partszakasz van, ezekből talán a híres Anse Source D’Argent (Ezüstpart) emelendő ki, melyet sok rajongó a bolygó egyik legfestőibb homokos tengerpartjának tart.

Anse Source D’Argent – Fotó: fokke baarssen, shutterstock
És végezetül szólni kell a L’Union Estate Farm központi épületéről is: a gyarmati kókuszdió- és vaníliaültetvény központi épülete is forgatási helye az Emmanuelle című 1974-ben bemutatott francia erotikus játékfilmnek, melyet Emmanuelle Arsan thai-francia írónő azonos című regényéből forgattak 1973 decembere és 1974 februárja között többek között itt a Seychelle-szigeteken.

La Digue, Seychelles – Fotó: Massimiliano Finzi, shutterstock
A női főszerepre kiválasztott Sylvia Kristel (1952-2012) holland színésznő a címszereplő megformálásával világhírnévre tett szert, s az 1970-es évek egyik legnépszerűbb szexbálványa lett. A világsikerhez persze hozzájárult Pierre Bachelet Emmanuelle című slágere is: „Mélodie d’amour chantait le cœur d’Emmanuelle.”
Barna Béla