Guillaume Musso francia író 1993-ban több hónapot töltött az Egyesült Államokban, New Yorkban, ahol fagylaltárusként keresett pénzt. Ez meghatározó élmény volt számára, nagyon sok regényének a színhelye Amerikában van. Ebben a rövid blogbejegyzésben arra teszek kísérletet, hogy az egyik regényének (Mert szeretlek) a helyszíneit röviden bemutassam.
Guillaume Musso 1974-ben született a dél-francia tengerparti Antibes városában. A középiskola befejezése után 19 évesen az Egyesült Államokba távozott: több hónapot töltött New Yorkban, ahol más fiatal külföldiekkel élt, és fagylalt árusításával keresett pénzt. Aztán visszatért Franciaországba, 2001-ben megjelent első regénye, manapság pedig ő Franciaország egyik legsikeresebb kortárs írója. Mert szeretlek című regénye 2024-ben jelent meg magyarul Sárközy Éva fordításában, (Park, Budapest, 2024), pedig nem friss regényről van szó: eredeti címe Parce que je t’aime és már 2007-ben megjelent (XO Editions).
A könyvet rögtön 2024-ben el is olvastam, a cselekményéről, a stílusáról stb. én most nem beszélek, megteszi ezt sok hozzáértő. Én csak annyit tennék hozzá, hogy a könyv természetesen engem is beszippantott és élvezettel olvastam. De talán az még inkább hozzátett az élvezeti értékéhez, hogy nem csak elképzelni tudtam a new yorki helyszíneket, hanem visszaemlékezni is rá: örömmel vettem észre, hogy a regény cselekményének a helyszíneit nagyjából azért ismerem, nagy részükön jártam is, némelyikről pedig fotóm is van.
A regény rögtön az első oldalon New Yorkban, Manhattan szívében kezdődik, karácsonykor. „A Madison Avenue és a 36. utca sarkán mégis egymást érik a limuzinok. Utasaik egy reneszánsz palotára emlékeztető impozáns épület, New York egyik legtekintélyesebb kulturális intézménye, a Morgan Library előtt szállnak ki, amely ma ünnepli alapításának századik évfordulóját”.
És innentől kezdve szépen sorjáznak a világváros különböző helyei, a Grand Central metrómegálló, Brooklyn, Broome Street stb. Erről így ír a 41. oldalon: „Connor a Broome Streeten hagyta az autóját, és gyalog tette meg az utat két háztömbnyire lévő otthonáig. Miként az egész várost, a Sohót is hópaplan borította, maga alá temetve a galériák, éttermek és ruhaüzletek tábláit”.
Tökéletesen érezni, hogy Guillaume Musso jól ismeri New Yorkot. Az egyik helyszín többször is előbukkan, itt van az egyik főszereplő rendelője:
„Connor McCoy doktor rendelője a Central Park nyugati sarkánál álló káprázatos épület, a Time Warner Center egyik üvegtornyában kapott helyet”. (28. old) Pár oldallal később írja Musso: „kihajtott a garázsból a Colombus Circle-re. A hó még mindig nagy pelyhekben hullott” (30. old)”
A Colombus Circle mellett, ahol 2024 májusában jártam, felbukkan a regényben egyik kedvenc kis new yorki helyszínem, a hangulatos temetővel körülvett Trinity Church is:
„Connor megáll a Trinity Church előtt. Kipattan a volán mögül, megkerüli az Aston Martint. (…) Az Aston Martin a Wall Street sötét utcáinak útvesztőjéből kikeveredve a Hudson partjára ér. Connor behajt a Battery Park Citybe. Az óceán kapujánál épült luxuskomplexum a World Trade Center építéséhez kiásott föld halmain magasodik.” (231. old)
És igen, itt is járttam, meg a Wall Streeten is, meg fotóztam a Battery Parkot a tenger felől, de fotóztam a Hudson folyót is a One World Trade Center 100. emeletéről. Ez alatt terül el a Battery Park City:
„Miután elhagyták a klinikát, mindannyian a Battery Park Citybe mentek. A szélfútta folyóparti sétányt elárasztották a futók, az utcai árusok és a görkorcsolya szerelmesei”. (249. old) -írja Musso.
***
New York mellett persze azért feltűnnek a regényben más amerikai városok is, például Chicago: a regénybeli két barát Chicago egyik rossz hírű negyedében nőtt fel.
De, amivel meglepett Musso, hogy két másik amerikai város jellemzését is belecsempészte a regénybe, hősei szájába adva persze, de belopta magát azzal a szívembe, hogy (valószínűleg) hasonlóan vélekedik mindkét városról mint én.
Az egyik város Los Angeles erről így ír Musso:
„Gyűlölte Los Angeles szennyezett levegőjét, felszínességét, erőszakosságát. Mindig is az volt a benyomása, hogy ez a behemót város mindent elnyel, ami az útjába kerül; a természetet éppúgy, mint az embereket”. (58. old)
A másik város Las Vegas erről pedig így ír Musso:
„A közel százméteres magasságból lenézhet Las Vegasra, a Stripen végighömpölygő fényfolyóra. Itt született, de gyűlöli a várost, megveti azt az ezernyi turistát, akik itt tartják szánalmas esküvőjüket, itt szórják el dollárjaikat a kaszinókban. Sosem tudta megérteni, mit szeretnek az emberek ezen a hatalmas vidámparkon, ahol minden csak látszat, hamisítvány, olcsó utánzat.” (91. old)
Ezek hát nagyon röviden és vázlatosan Musso Mert szeretlek (Parce que je t’aime) című regényének helyszínei.
Kép és szöveg: Barna Béla