A híres belga (flamand) városoktól, Genttől, Bruggetől és Antwerpentől északra, illetve a holland kikötőtől, Rotterdamtól délre van egy holland tartomány, Zeeland. A szigetekkel és félszigetekkel tarkított tengerszint alatt fekvő holland terület a névadója a világ másik felében fekvő Új-Zélandnak.

Zeeland tartomány Hollandia térképén

Honnan kapta a nevét Új-Zéland? Nos, ennek megértéséhez egy kicsit a holland történelemmel is meg kell ismerkednünk, ígérem, próbálom nagyon egyszerűen elmagyarázni.

Nos, kezdjük talán történetünket a holland aranykor kezdetével, amikor is a különböző németalföldi tartományok a spanyol uralom ellen vívtak egy németalföldi szabadságharcot. Ennek egyik oka az volt, hogy a katolikus spanyolok erőszakkal meg akarták akadályozni a protestantizmus terjedését. Ez azért fontos, mert a szabadságharc következtében 1579-ben Németalföld kettészakadt a katolikus délre (a későbbi Belgium ugye), illetve a protestáns északi Egyesült Tartományokra. Nekünk ez érdekes a továbbiakban: a magyar szakirodalomban leginkább Egyesült Tartományok néven ismert alakulat hivatalos holland neve Hét Egyesült Holland Tartomány Köztársasága volt (hollandul Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden) és igazából ez a mai Hollandia elődállamának számított.

Zeeland és környéke egy régi történelmi térképen

Zeeland mai műholdképen

A hét tartományt (Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Groningen és Friesland) tömörítő államalakulatot a leggazdagabb tartományáról lassacskán Hollandiának kezdték nevezni.

Ennek a Hollandiának a 17. század közepe jelentette az aranykort: gazdasága, művészete, tudománya egyaránt a világ élvonalába tartozott. Hollandia flottájával uralta az egész világkereskedelmet, 1602-ben megalapították a Holland Kelet-indiai Társaságot (Vereenigde Oostindische Compagnie avagy VOC), mely sokak szerint a világ első multinacionális cége volt. A globális gyarmatbirodalom kiépítése mellett a holland hajósoknak számos földrajzi felfedezés (a Csendes-óceán szigetei, Ausztrália, Új-Zéland stb.) köszönhető.

a holland felfedezők eredetileg Óceánia legnagyobb szárazföldjét Új-Hollandiának (Nieuw Holland) nevezték el, ezt ma már Ausztrália néven jobban ismerjük, viszont az Új-Hollandiától délkeletre fekvő két szigetet Új-Zéland (Nieuw Zeeland) névre keresztelték, ez lényegében megmaradt

És így jutottunk el oda, hogy Hollandia aranykorának két fő tengeri tartománya Holland és Zeeland volt. Namármost a holland felfedezők eredetileg Óceánia legnagyobb szárazföldjét Új-Hollandiának (Nieuw Holland) nevezték el, ezt ma már Ausztrália néven jobban ismerjük, viszont az Új-Hollandiától délkeletre fekvő két szigetet Új-Zéland (Nieuw Zeeland) névre keresztelték, ez lényegében megmaradt, annyi, hogy James Cook brit kapitány később Új-Zélandra (New Zealand) angolosította a nevet.

Új-Zéland mai térképen – Forrás: shutterstock

És itt álljunk meg egy pillanatra, egy rövid kitérőre: a magyar nyelvű wikipédián van az Új-Zéland szócikknél egy Az országnév eredete bekezdés, melyben azt írja a szócikk, hogy „Ebből keletkezett angolosan a New Zealand név, bár a mai angol nyelvben a Zealand szó nem a holland tartományt, hanem Dánia legnagyobb szigetét (dán nyelven Sjælland, magyarul „Fókaföld”) jelöli”.

Namármost igen, a holland Zeeland („Tengerföld”) szóból valóban angolosan Zealand lett. De most térjünk vissza a hollandokhoz, ki is adta a nevet?

Abel Tasman 1940-es új-zélandi bélyegen – Forrás: shutterstock

Nos, az első európaiak, akik megpillantották Új-Zélandot, Abel Janszoon Tasman holland tengerész (1603-1659) és kapitánya voltak; Tasman Batáviából (a mai Jakarta) hajózott a holland Kelet-India területén, sőt a ma az ő nevét viselő tengeren átkelve látta meg a Déli-szigetet Punakaiki közelében, mégpedig 1642. december 13-án. Öt nappal később a Golden-öbölben, a Déli-sziget csücskében horgonyzott le. Az ő sztorijába most ne mélyedjünk el, pláne, hogy igazából ki se szállt a hajóból. Ráadásul Tasman Staten Landt-nek nevezte el, mivel úgy vélte, hogy az Argentína partjainál található ilyen nevű föld része, amelyet ma Isla de los Estados néven ismernek. Amikor kiderült, hogy ez nem így van, a holland hatóságok, más források szerint Hendrik Brouwer holland felfedező és Kelet-India holland kormányzója 1643-ban latinul Nova Zeelandiának, hollandul Nieuw Zeelandnak nevezte el.

Végezetül említsük meg: Új-Zéland neve a bennszülött maorik nyelvén Aotearoa vagy Aetearoa, melyet A hosszú fehér felhő földjének fordítanak, az országot lakosai pedig gyakran Aotearoa New Zealand néven említik, ez azonban külföldön jobbára ismeretlen.

Barna Béla

Ha szívesen utaznál velem, kattints ide! Ha tetszett, támogass minket!

Iratkozz fel hírlevelünkre, és értesülj elsőként a legújabb utazási cikkekről és kalandos útajánlatokról! 🌍✈️