Kolumbiában az ún. Kávéháromszögben termesztik a legtöbb kávét. Ez a Kávéháromszög része az UNESCO által 2011-ben a világörökségi listára felvett Kávé kultúrtájnak (Coffee Cultural Landscape). Salento városa mellett egy kávéfarmra, az Ocaso farmra látogattunk el.
Kolumbia az évente megtermelt 11,5 millió zsák (1 zsák/60kg) kávéval büszkén áll a kávétermelő országok versenyében a dobogó 3. helyén, közvetlenül Brazília és Vietnám után. A legnagyobb mennyiségű kávét a Kávéháromszögként ismert területen termesztik, innen kerül ki számos, a világon legjobbnak elismert kávé. A Kávéháromszög része az UNESCO által 2011-ben a világörökségi listára felvett Kávé kultúrtájnak (Coffee Cultural Landscape).
Salento főteréről egy willyvel, a kávéföldek dzsipjével utaztunk ki a farmra, ahol lecsekkoltuk az Ocaso Sustainable Coffee kávéültetvényét, megtudunk egy fiatal munkatárs sráctól mindent a kávé termesztésének és készítésének technikájáról, s főleg azt is, hogy az Ocaso egy árnyékban termesztett kávé, egy többnyire organikus eljárás, amelyben miután a kávét a helyi egyedülálló anyukák gondosan, kézzel kiválasztották, részletesen szabályozott érési folyamaton megy keresztül.
A fiatal vezetőnk elmondta azt is, hogy ugye a nagyjából harmadik legnagyobb kávétermelő országnak számító Kolumbiában szinte kizárólag jó minőségű, ízgazdag, mosott eljárással feldolgozott arabica fajtákat termelnek.
Megnéztük a palántákat, az árnyékban álló kávécserjéket és természetesen végigmentünk a teljes folyamaton, melyről álljon most itt egy képsorozat.
(Aki egyébként ezen a rövid úti-bejelentkezésen és képeken túl még olvasni szeretne, azoknak ajánlom Kisgyörgy Éva (Travellina) cikkét a National Geographic Magyarország honlapján, ide kattintva olvashatjátok el).
Kép és szöveg: Barna Béla
És akkor a képek az Ocaso farmról: