
Európa (egyik) közepe – Fotó: Barna Béla
A jelenleg Stockholmban élő, nagyváradi születésű román professzor, George Cristea az Európa földrajzi középpontja keresésének nyomában (Jakten pa Europas mittponkt) című 2001-es könyvében bemutatja azokat az elméleteket, amelyek az elmúlt 120 évben születtek, és amelyek megpróbálták a korabeli tudományos eszközök és módszerek segítségével kijelölni Európa földrajzi középpontját. A professzor kilenc helyet járt be Európa közepeként, de ettől jóval több pályázik erre a címre.
Magának az egész európai kontinensnek a geográfiai középpontja a Francia Geográfiai Intézet (IGN, Institut Géographique National) szerint a litván főváros, Vilnius közelében rejlik. Európa másik földrajzi középpontja Északkelet-Lengyelországban van feltüntetve, egy Suchowola nevű, Augustów melletti helységben. Tovább árnyalja a helyzetet, hogy 1992-ben végzett mérési adatok alapján Európa mértani közepe a zempléni Tállya községben található, de Belorussziában is van egy Európa közepe. A szlovák geográfusok ugyancsak 1992-es mérések alapján tartják Európa közepének Körmöcbánya környékét. A tizenötök Európájának földrajzi középpontja egy belgiumi községnél, Viroinval-nál volt, a 25 tagú Uniónak a középpontja pedig a németországi Koblenz közelében, egy Kleinmaischeid nevű kisvárosnál (Németh Bálint térképész szerint viszont a Berlin melletti Golzow-nál), a 27 tagú uniónak pedig Gelnhausen mellett.

Európa közepe – Fotó: Barna Béla
Ezek mellett a pontok mellett végül szóljunk jelen kirándulásunk célpontjáról, a kárpátaljai (Ukrajna) Terebesfejérpatakról (ukránul Ділове (Gyilove/ Dilove, oroszul Дeлове (Gyelove /Delove), itt is van ugyanis egy Európa földrajzi közepe.

Fotó: Barna Béla
Ezt a pontot még több mint 120 évvel ezelőtt, 1887-ben az Osztrák–Magyar Monarchia Térképészeti Intézete határozta meg, kontinensünk széleit érintő hosszúsági és szélességi körök felezővonalainak metszéspontjaként. Az obeliszkkel megjelölt pont a mai Kárpátalján, Aknaszlatina és Rahó között Terebesfejérpatak (Gyilove) határában, a Tisza völgyében húzódó főút mellett található, koordinátái: északi szélesség 48° 30′ és keleti hosszúság 23° 23′.

Fotó: Fekete Mona
A kék-fehér obeliszk felirata: „LOCUS PERENNIS/ DILIGENTISSIME CUM LIBELLA LIB-/ RATIONIS QUAE EST IN AUSTRIA/ ET HUNGARIA CONFECTA CUM MEN-/ SURA GRADUMMERIDIONALIUM ET/ PARALELORUM QUAEM EUROPEAM/ MDCCCLXXXVII”. Varga András, a Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtárának tudományos kutatója, főkönyvtárosának szószerinti helyes fordítása így hangzik: „EMLÉKHELY/ VÍZSZINTEZŐ LIBELLÁVAL – AMELY AUSZTRIA-MAGYAR-/ ORSZÁGON KÉSZÜLT – A MERIDIONÁLIS ÉS/ PARALLEL(US) FOKOK MÉRÉSE RÉVÉN (MEGÁLLAPÍTOTT)/ EURÓPAI KÖZÉPPONT”.

Európa közepén – Fotó: Barna Béla
Egyébként eredetileg ez a pont része volt a hét főalappontból álló, a bécsi katonai Földrajzi Intézet által felmért monarchiabeli magassági alappont-hálózatnak is (1. Maria Rast (Ruše) a Dráva völgyében Szlovéniában, 2. Franzenfeste (Fortezza) Dél-Tirolban, 3. Lisov (Lišov) Csehországban, 4. Vöröstoronyi-szoros Erdélyben, 5. Ruttka (Vrútky) a Vág völgyében a Felvidéken, 6. Nadap a Velencei hegységben és 7. Terebes a Felső Tiszánál).

Fotó: Barna Béla
Ezt a monarchiabeli obeliszket aztán 1977-ben felújították, sőt, tőle pár méterre 1986-ban, a Szovjetunió idejében még egy 7,2 méter magas krómacél emlékművet is állítottak (bizonyos Kozurak tervei alapján). Az emlékműveket egy félköríves fal foglalja egységbe, a parkolóban pedig szuvenírárusok várják az erre megálló turistát.

Bolondozás Európa közepén – Fotó: Barna Béla
Az Európa közepének számító obeliszk egyébként egészen pontosan Körtelep (ukránul Круглий (Kruhlij) nevű településrészen van, ami Terebesfejérpatakhoz tartozik. A 352 méter magasan fekvő Terebesfejérpatak egyébként a trianoni békeszerződésig Máramaros vármegye Tiszavölgyi járásához tartozott. Ezután Kárpátaljával együtt Csehszlovákia része lett, majd 1939 márciusában a Magyar Királyi Honvédség visszafoglalta a területet. 1944 őszén a szovjet csapatok bevonulása után a Szovjetunióhoz került, 1991 óta pedig Ukrajna Rahói járásához tartozik.

A Tisza – Fotó: Barna Béla
S ha megnéztük Európa közepét, azért ne rohanjunk tovább, vegyük szemügyre az azt körülölelő tájat is és falut is. Gyönyörű helyen van ugyanis az obeliszk. A Tisza folyó szépséges völgyében. Ahonnan keletre és nyugatra is vad kárpáti hegyek emelkednek ki. Európa földrajzi közepe fölé nyugatról a Havas-tető (Mencsul, 1242 m), a Bolotyn (1312 m) és az Erdős-tető (Lysyna, 1409 m) emelkedik. Ez az erdőrész, az emlékhellyel együtt része a Kuzij Védett Területnek (Kucijszkij Masziv), amely egyike az 1968-as ukrán kormányrendelettel létrehozott Kárpáti Bioszféra Rezervátum négy nagyobb területének. Ez a védett terület egyébként 1993 óta tagja az UNESCO „Bioszféra Rezervátum Világhálózatának, azaz besorolták a legértékesebb földi ökoszisztémák közé.

Fotó: Barna Béla
Az Európa közepe obeliszktől keletre pedig ugyanennek a Kárpáti Bioszféra Rezervátumnak a máramarosi részlege húzódik, keletről a Mandes (1332 m) és a Cseh orra (Schevora 1466 m) nevű hegyekkel. Nemcsak a jeles földrajzi pont miatt érdemes hát ide kirándulni, hanem a környező festői szépségű erdők, a rohanó Tisza és a Kárpátok havasainak idilli világa miatt is.
Kép és szöveg: Barna Béla
Ukrajnába jelenleg csak érvényes útlevéllel lehet beutazni, autóval pedig, ha nem saját névre szól, csak közjegyzői pecsétes meghatalmazással! Az Európa közepéhez tett kiránduláshoz a Bánhidi Attila közreműködésével létrehozott Máramarosi-havasok térkép (1:50000) ajánlható.
Európa közepéről a Turista Magazinban is jelent meg nyomtatásban cikkem, illetve az egykori Nyírséghír portálon.

Turista Magazin, 2010 december

Nyírséghír, 2012 december