Azt a mozaikszót, hogy Pakisztán, 1933-ban találták ki. De milyen szavakból jött létre? Ebben a bejegyzésben röviden erre válaszolok. 

Az önálló pakisztáni állam 1947. augusztus 14-én jött létre, tehát az indiai brit uralom megszűntekor, mégpedig India muzulmánok lakta területeiből.

India tartományai, a piros vonallal jelölt területektől nyugatra lévő tartományokból lett Pakisztán

Most itt nem részletezem a függetlenségi sztorit, csak a címben feltett kérdésre fókuszálok. E szerint a függetlenségnél régebbi az elnevezés: a Pakisztán nevet Choudhry Rahmat Ali (1897-1951), a Pakisztáni Mozgalom aktivistája találta ki, aki 1933 január 28-án tette közzé először (eredetileg „Pakstan” néven) egy „Most vagy soha; éljünk vagy örökre elpusztulunk?” című röpiratban, rövidítésként használva. 1933 végére a „Pakisztán” általános szókincs lett, és a kiejtés megkönnyítésére egy i-t adtak hozzá, ezt sokféleképpen magyarázzák, van, ahol Islamabad, van, ahol Iran, van, ahol az Indus szó kezdűbetűjével.

Azért tegyük azt is hozzá, hogy Aqeel Abbas Jafari történész szerint a „Pakisztán” nevet egy kasmíri újságíró, Ghulam Hassan Shah Kazmi találta ki 1928. július 1-jén, amikor egy kérelmet nyújtott be az abbottabadi kormányhoz a „Pakistan” című hetilap kiadásáért. Valószínűleg ez volt az első alkalom hogy a Pakisztán szót használták a szubkontinensen.

Így vagy úgy, Pakisztán neve tehát mozaikszó (PAKISTAN). A név az akkor még indiai, muszlim többségű tartományok neveiből származik: Pandzsáb (Punjab), Afgán területek (Afghania), Kasmír (Kashmir), Iszlámábád (Islamabad) vagy ejtéskönnyítő „i”, Szindh (Sindh) és BeludzsiszTÁN (Balochistan).

A mai tartományok és a mozaikszó betűi területileg

És akkor most rakjuk térképre a mozaikszó alkotóit, s röviden egy-két mondatot fűzve hozzá.

A mai pakisztáni Pandzsáb (Punjab) az ország legnépesebb tartománya, de csak a történelmi Pandzsáb régió nyugati, muszlim többségű részét jelenti, amely Brit India 1947-es felosztásakor szakadt ketté vallási alapon. A Pandzsáb név szabad fordításban egyébként az öt folyó vidékét jelenti: mindegyik az Indus bal oldali mellékfolyója: a Szatledzs (Sutlej), a Biász (Beas), a Ravi (Ravi), a Csenáb (Chenab) és a Dzshélam (Jhelum).

Afghania néven az Északnyugati Határtartomány (North-West Frontier Province) értendő, míg Kasmír az Indiai szubkontinens északnyugati régiója, lehatárolásába most ne menjünk bele, majd szentelek neki külön bejegyzést. Szindh Pakisztán négy tartománya közül a második legnagyobb, a szindhi nép hazája, székhelye Pakisztán legnépesebb városa, az óceán partján épült Karacsi. Apropó óceán: Szanszkrit nyelven neve Szindhu volt ez a terület, melynek jelentése az „óceán”. Végül Beludzsisztán Pakisztán négy tartománya közül a legnagyobb, a történelmi Beludzsisztán régió ide tartozik, nevét a beludzs népről kapta.

Barna Béla

Brit-India 1909-ben

Ha szívesen utaznál velem, kattints ide! Ha tetszett, támogass minket!

Iratkozz fel hírlevelünkre, és értesülj elsőként a legújabb utazási cikkekről és kalandos útajánlatokról! 🌍✈️